برو به محتوای اصلی

ایمان داودیان
ایمان داودیان
۳۶
مدیر زاویه

من در حال حاضر روی فضای کاری مشترک زاویه کار می‌کنم. جایی که استارتاپ‌ها و فریلنسر‌ها در کنار فضای کاری به شبکه ارزشمندی‌ از افراد متخصص دسترسی خواهند ‌داشت.

آیا از ایمان داودیان سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از ایمان داودیان بپرس!

نوآوا به عنوان بازوی مشاوره‌ای شرکت سرمایه‌گذاری سرآوا که هم‌اکنون در کارخانه‌ی نوآوری در شرکت هم‌آوا فعالیت دارند در این زمینه خدماتی به استارتاپ‌ها ارائه می‌دهند.

http://nouava.com۱۱

تجربه‌ی خودم رو از ساخته یک جامعه حول محور یک فضای کاری مشترک میگم.

قبل از راه اندازی هر کسب و کار به خصوص راه اندازی فضای کاری مشترک ساخت یک Community برای پایدار موندن بقای اون کسب و کار ضروریه. ما برای ساختن فضای خودمون حتی قبل از اینکه استارت ساخت فضا رو بزنیم به مدت یک و نیم سال با برگزاری رویداد‌ها و دوره‌های مختلف به همراه میزبانی جوامع تخصصی سعی در شناسایی و همینطور آماده سازی گروه‌های مختلف برای Coworking Space بودیم که نه تنها باعث شد قبل از راه اندازی فضای کاری مشترک این مفهوم به عده‌ی زیادی معرفی بشه بلکه باعث شد گروه‌های جدیدی رو هم به عنوان مخاطب زاویه بشناسیم که قبل از راه‌اندازی اون به عنوان جامعه‌ی هدف ما مطرح نبودند.

اگر طبق تعریف‌های رایج برای استارتاپ بخوایم به این سوال پاسخ بدیم شاید بشه پرسید یک استارتاپ از چه زمانی دیگه استارتاپ محسوب نمیشه.

۱. وقتی یک کسب و کار به مرحله‌ای میرسه که استارتاپ‌های دیگه رو تملک خودش در میاره

برای مثلا اوبر و پینترست که چند سال گذشته به عنوان استارتاپ نامیده میشدند ولی الان هرکدوم استارتاپ‌های زیادی رو خریداری کردند بشه گفت دیگه از اون مرحله عبور کردند.

۲. وقتی یک کسب و کار از مرحله‌ی ریسک بالا عبور می‌کنه

طبق تعریف Investopedia ۷تعریف ریسک میشه احتمال از دست دادن بخشی یا تمام سرمایه‌ی‌ جذب شده. وقتی یک کسب و کار تا حد زیادی از این مرحله‌ عبور کنه و برای مراحل بعدی نیاز به جذب سرمایه نداشته باشه به احتمال زیاد از مرحله‌ی استارتاپ عبور کرده.

۳. وقتی تعداد کارمندان از تعداد ۳۰ نفر عبور کنه

وقتی تعداد کارمندان ۲-۳ برابر میشه، دفاتر متعدد با یک دفتر اصلی میشه گفت دیگه اون کسب و کار استارتاپ نیست. برای مثلا اینستاگرام در سال ۲۰۱۲ که توسط فیسبوک خریداری شد از حالت استارتاپ هم میشه گفت خارج شده.

۴. وقتی کسب و کار میتونه حقوق کارمندان خودش رو پرداخت کنه

اگه کسب و کار به مرحله‌ای از سودآوری رسیده که تمام این موارد رو میتونه خودش بده این هم یک احتمال دیگه از نبودن در حالت استارتاپ هست.

۵. وقتی یک کسب و کار ماموریت (Mission) خودش رو کاملا ثابت مشخص کرده

۶. برند و هویت کسب و کار به خوبی شناخته شده است

زمانی که دیگه لازم نیست به اندازه‌ی قبل شرکت خودتون رو ارائه به مشتریان بفروشید

 

برگرفته از Fortune۶

 

کارافرینی اجتماعی بر روی حل مشکلات اجتماعی از طریق راه حل تجاری تاکید دارد در حالی که نوآوری اجتماعی می‌تواند راه حل مشکلات را به صورت‌های مختلف در نظر بگیرد. یک ‌نوآور اجتماعی می‌تواند یک کارمند، بخشی از یک سازمان دولتی و یا یک شرکت‌کننده هکاتون نوآوری اجتماعی باشد. نوآوران اجتماعی برای راه حل‌هایشان سعی‌ میکنند از ساختار نوآوری باز استفاده کنند.

اما کارآفرینان اجتماعی از ساختار استارتاپ‌ها برای حل مشکلات پیروی می‌کنند. در حال حاضر محبوبیت کسب و کارهای اجتماعی در حال گسترش است.

رسیدیم به آخرش!