برو به محتوای اصلی

هادی فرنود
هادی فرنود
۴۰
موسس کاموا

 

آیا از هادی فرنود سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از هادی فرنود بپرس!

سرمایه

کارآفرینان ایرانی فکر می‌کنند جذب سرمایه در خارج از ایران خیلی راحت‌تر است. به نظرم به دو دلیل این تصور وجود داره:

  1. سرمایه‌های جذب شده توسط دیگر استارتاپ‌های خارجی به تومان بسیار زیاد میشه. کارآفرینان به این فکر نمی‌کنند که هزینه‌ها هم خیلی بیشتر است و دیدن اون ارقام بالا این تصور بهشون میده که پول raise کردن خیلی ساده است.
  2. کارآفرینان داخلی ایده ای نسبت به سطح رقیب‌ها و شدت رقابت ندارند. در اکوسیستم کشورهای پیشرفته استارتاپ‌ها بسیار پخته‌تر و بهتر هستند. به همین دلیل حتی استارتاپی که در late stage به حساب میاد در ایران، در کشوری مثل انگلستان در مرحله seed stage حسابش می‌کنند. علاوه بر این، شما روی هر کاری دست بزارید ۲۰ تا رقیب بهتر از خودت داری. با توجه به کسرت استارتاپ‌های خوب، حتی جلسه گرفتن با سرمایه گذار هم کار بسیار سختی هست!

ایده

کارآفرینان ایرانی تصوری از اشباع بودن بازار ندارند. ایران همیشه پر از فرصت بوده و به راحتی همیشه برای شروع چندین گزینه خواهید داشت. در کشورهای پیشرفته اینطور نیست. زمان زیادی برای پیدا کردن فرصت در بازار باید زمان بزارید و مدت‌ها فکر کنید که جای چی خالی هست و چه نیازی بی پاسخ مانده است. پیدا کردن یک فرصت خودش زمان زیادی لازم دارد و اکثر ایده‌هایی که توی ایران کار می‌کنه در خارج از ایران ارزشی نداره.

علاوه بر این، متاسفانه بعضی سرمایه گذاری‌ها روی ایده این توهم داده که ایده هم ارزش داره. با یک ایده فوق العاده هم در خارج ایران نمی‌تونین حتی یک دلار سرمایه بگیرید.

قوانین

در کشور ما قوانین قدیمی و دست و پا گیری هست. مثل بیمه و مالیات که در ابتدا برای شرکت‌های نوپا کار سخت می‌کند. ولی، نبود قوانین در بسیاری از حوزه‌ها باعت میشه بدون رگولاتوری شما بتونید کارتون شروع کنید و به سرعت رشد کنید. نمونه بارز این امر اسنپ هست. در حالی که اوبر با هزاران مشکل در اکثر کشورها روبرو شد، اسنپ بدون مشکل و مقاومت خاصی از سمت شهرداری به رشد خودش ادامه داد تا جایی که آنقدر بزرگ شد تا بتونه برای خودش نفوذ بخره.

واقعیت اینه که در کشور ما مجوز زیاد لازم داریم اما رگولاتوری خاصی نیست. در حالی که قوانین سخت کشورهای دیگه دست شما در خیلی از موارد می‌بنده.

رویداد بین المللی زیادی نداریم در زمینه استارتاپ ها ولی رویداد استارتاپ جاده ابریشم۱۵ و NextUp بهترین هستند. 

پذیرش رویداد استارتاپ جاده ابریشم تا آخر شهریور است

رسیدیم به آخرش!