برو به محتوای اصلی

آریان افشار
آریان افشار
۱۳
مدیر فینوا

 

آیا از آریان افشار سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از آریان افشار بپرس!

من فکر می‌کنم برای اینکه به وظیفه مدیر محصول پی ببریم بهتر هست ابتدا نقش مدیر محصول رو بشناسیم که در ادامه نقش مدیر محصول رو توضیح خواهم داد. اما قبل از اینکه به صورت کلی وارد موضوع بشم فکر می‌کنم باید به این موضوع اشاره کنم که وظیفه و دانش مدیر محصول با توجه به نوع فعالیت و جایگاه سرویس یا محصول ارائه شده بسیار بسیار متفاوت هست و مدیریت محصول یک دانش ساختار یافته عمومی نیست که یکبار یاد بگیریم و همه جا از اون استفاده کنیم، من سعی کردم با تجربه که در این حوزه دارم اطلاعات کلی رو در یک پایگاه به اسم آکادمی مدیریت محصول۳۵ جمع کنم و در اختیار علاقه‌مندان قرار بدم. در انتها هم برای اینکه به وارد حوزه‌ مدیریت محصول بشیم بعد از شناخت نقش‌ها باید خودمون رو در حوزه‌های تخصصی مثل (طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری، دانش پایه فنی، تحلیل داده و بازاریابی دیجیتال) بالا ببریم و با این توانمندی‌ها در این نقش فعالیت کنیم. 

مدیر محصول یک نقش مهم سازمانی مخصوصاً در شرکت‌های فناورانه محسوب می‌شود. نقش مدیر محصول از نظر مفهومی به نقش مدیر برند در شرکت ارائه دهنده کالاهای مصرفی تشابه دارد. مدیر محصول بیشتر مواقع به عنوان مسئول اصلی محصول در نظر گرفته می‌شود و مسئول و پاسخگوی تعین استراتژی، نقشه راه و تعریف ویژگی‌ها برای محصول یا خط محصول می‌باشد. فعالیت‌های بازاریابی، پیش بینی و مسئولیت‌های سود و زیان نیز می‌توانند در وظایف مدیر محصول گنجانده شوند.

مدیر محصول اغلب بازار و وضعیت رقابتی را تجزیه و تحلیل می‌کند و چشم اندازی را برای محصول ترسیم می‌کند که متمایز است و ارزش خاص و منحصر بفردی را بر اساس خواسته‌ها و نیازهای مشتریان ارائه می‌دهد.

مدیر محصول، شخص مسئول برای تعیین چرایی، چیستی و زمان عرضه محصولی است که تیم مهندسی باید آن را بسازد. مدیران محصول مسئول اصلی محصولاتشان هستند که به این معناست که آن‌ها تیم‌های چند تخصصه (cross-functional teams) را از مفهوم سازی محصول تا عرضه و لانچ نهایی آن هدایت می‌کنند.

استراتژی

مدیر محصول وظیفه تعیین استراتژی و چشم انداز برای محصول را بر عهده دارد. وظیفه مدیران محصول این است که ارزش کسب و کار را به وضوح برای تیم محصول تعریف کنند و در نتیجه تیم محصول بهتر می‌تواند قصد و نیت پنهان پشت هر محصول جدید و یا عرضه محصول را درک کنند. مدیر محصول مالک استراتژی نهفته در محصول و نقشه راه آن است و باید با تیم مهندسی مستقیما در ارتباط باشد تا بتواند مواردی که اهمیت دارند را بسازند.

عرضه محصول

مدیر محصول باید در مورد ارسال چیزهایی که تیم محصول باید آماده کند و زمان ارسال آن به بازار برنامه ریزی کند. برنامه ریزی نشان دهنده این واقعیت است که اهمیتی ندارد تیم محصول از چه متدلوژی ای استفاده می‌کند. مدیر محصول مالک و مسئول بعد عرضه محصول است. وظایف مدیر محصول عبارت است از:

  • دانستن اینکه چه زمانی باید محصول عرضه شود و یا چه زمانی نباید عرضه شود،
  • مدیریت ویژگی‌ها و وابستگی‌های محصول در حین فرایند عرضه
  • و مدیریت عرضه محصول با استفاده از فازها و مایلستون‌ها می‌باشد.

ایده پردازی

هر شرکتی ایده‌های بهتر را می‌خواهد اما مدیریت و اولویت بندی کردن این ایده‌ها کار دشواری است. مدیران محصول مالک ایده پردازی هستند و ایده پردازی شامل فرایند خلاقانه تولید، توسعه و انتخاب ایده‌های جدید می‌باشد. مدیران محصول ایده‌ها را جمع آوری و انتخاب می‌کنند و مرتبط‌ترین ایده را به ویژگی‌های محصول ارتقا می‌دهند. آن‌ها می‌دانند که کدام ایده باید به ویژگی‌ها تبدیل شود و ایده‌هایی به ویژگی تبدیل می‌شوند که باعث کسب اهداف کلیدی برای خط محصول و کسب و کار می‌شوند. مدیران محصول از ادغام بازخوردهای کلیدی و درخواست‌ها به صورت یکپارچه درون برنامه ریزی محصول و فرایند توسعه اطمینان حاصل می‌کنند.

خصوصیات/ویژگی‌ها

مدیر محصول، ویژگی‌ها و نیازمندی‌های ضروری که یک محصول کاملی که قرار هست به بازار عرضه شود، داشته باشد و در نهایت منجر به موفقیت تیم محصول می‌شود را تعیین می‌کند. مدیران محصول مسئول بیان کردن چیستی‌های محصول و کار کردن با تیم مهندسی برای مشخص کردن زمان آن هستند.

ورود به بازار

مدیر محصول معمولا به عنوان مسئول اصلی محصول شناخته می‌شود. برای مدیر محصول این بدین معناست که او برای تصمیم گیری در مورد محصول، مسئول است و در زمانی که داشتن تخصص و خبرگی در خصوص محصول مورد نیاز است به عنوان نیروی هدایت کننده برای تمام سازمان عمل می‌کند. در این حالت وطایف آنها شامل: حمایت از سازمان و کمک به آنها برای عرضه محصول به بازار و در ارتباط بودن و کار کردن مستقیم با مشتریان است که بازاریابی، فروش و پشتیبانی نامیده می‌شوند.

ساختن محصول فوق العاده، قدرت است. رهبری محصول بهترین شغل دنیا محسوب می‌شود اگر بدانید چگونه آن را درست انجام بدهید. زمانی محصولات فوق العاده ساخته و توسط مشتریان مورد پذیرش واقع می‌شوند که هر یک از اعضای تیم محصول بصورت متعهد، متمرکز و مشتاق نقش خود را با حداکثر توان و تلاش بدرستی ایفا کنند. اما ساخت محصول قوی و وجود یک تیم متعهد با وجود یک مدیر محصول قوی که دارای حس عمیق مسئولیت پذیری درباره نقش هایش است امکان پذیر است.

رسیدیم به آخرش!