برو به محتوای اصلی

آیا سازمان فناوری اطلاعات می‌تواند در جهت افزایش مشارکت اجتماعی در کشور نقشی داشته باشد؟ نمونه‌هایی از فعالیت‌ها یا پروژه‌هایی که در جهان آزمون شده یا پیشنهاد می‌دهید، کدام است؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در استارتاپ ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پوریا دارنی همدانی ، دکترای کارآفرینی از دانشگاه اراسموس

شاید یک ایده، مشارکت هر چه بالاتر در روند توسعه شهری باشد مثلا ایجاد اپلیکیشنی که بتواند نظر مردم را در زمینه تغییرات داخل شهر مثل ایجاد پارک‌ها، مسیر دوچرخه و غیره بپرسد. این اپلیکیشن میتواند مجرایی جهت ارائه نظر، شکایات و غیره در زمینه مسائل شهری مثل طراحی خیابان‌ها و غیره باشد. در واقع این ایده یک روش crowdsourcing ایده‌های شهری است که میتواند با همکاری شهرداری تهران و بقیه شهرها انجام شود. 

میتوان ایده را به مناطق خارج شهری که دولت متولی آن است مثل جاده‌ها و غیره تعمیم داد. 

۳
کاوه یزدی‌فرد ، مشاور استراتژی نوآوری، مربی کارآفرینی، و دانشجوی علوم شناختی

تجربه نشون داده که نهادهایی که ارتباط بیشتری با فن آوری دارن، خیلی سریع‌تر از نهادهایی که مرتبط ترن به مسایل، میتونن تاثیر بگذارن.
سازمان فن آوری اطلاعات در عمل هم خیلی سریع‌تر از سایر قسمت‌های مدیریت شهری تونسته تاثیر بگذاره.
فقط یک ایراد بزرگ در نهادهای فن آوری محور وجود داره، که بیش از حد مسایل رو به ابزار تقلیل می‌دهند، و نگاه اجتماعی و انسانی رو به اندازه کافی پررنگ نمی‌کنند، که امیدوارم بتونیم با غیر متمرکز (Decentralize) کردن و جمع سپاری سطوح مختلف تصمیم گیری (از آگاهی و اطلاع رسانی، تا توسعه خدمات، و تا مشارکت در سیاست گذاری و حکمرانی شهر)، اولویت‌ها رو به دست ذی نفعان اصلی تعیین کرد.
در پنلی که روز دوم کنفران تهران هوشمند، یعنی سه شنبه، ساعت 13:30 خواهیم داشت، سعی می‌کنم همین مسایل رو از زبان بازیگران مختلف این زیست بوم بشنویم.
 

۳

کمک به شکل گیری و حمایت از چنین نهادهایی:

https://onthegroundngo.com/2016/01/10/non-profit-incubator-shanghai-china/۲۱

۱

سوالات مرتبط

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۹۱ نمایش
۲ دنبال‌کننده
۷ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار