برو به محتوای اصلی
سوال
ایمان داودیان
مدیر زاویه
۲ سال پیش پرسیده شده

به نظر شما اشتباهات رایج حقوقی استارتاپ‌ها چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در استارتاپ ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محمدحسین امیری
مدیرعامل سامانه خدمات حقوقی وینداد

کارآفرینان عموما به علت دانش حقوقی اندک درگیر مشکلات حقوقی و قانونی می‌شوند، این مشکلات و اشتباهات منجر به توقف رشد شرکت‌ها و استارتاپ‌ها می‌شود.

یکی از اشتباهات بنیانگذاران استارتاپ‌ها در ابتدای کار عدم تنظیم یک قرارداد مشخص مابین کسانی که استارتاپ را تأسیس کرده ­اند است، این مسئله در ابتدا، که کسب وکار رونق چندانی ندارد و افراد به صورت دوستانه با هم کار می‌­کنند، اهمیت ندارد. اما زمانی که استارتاپ رشد کرد، ما بین بنیان­گذاران آن، بر سر درصد سهم هر عضو، اختلاف ایجاد می‌شود.

یکی از دیگر از مسائلی که هنگام تداوم فعالیت استارتاپ­‌ها زیاد به چشم می­‌خورد این است که، بین افراد جدیدی که جذب شرکت می­‌شوند و استارتاپ­‌ها، قراردادی بسته نمی­‌شود. از نظر حقوقی، این مسئله هم می‌­تواند به زیان افراد استخدام شده باشد و هم برای استارتاپ­‌ها ایجاد اشکال کند.

اشتباه بعدی که می‌تواند برای استارتاپ‌ها مشکل ایجاد کند بحث انتخاب نام و برند است، گاهی اتفاق می­‌افتد که بعضی از استارتاپ‌­ها از نام و برندی استفاده می‌­کنند که از مسئله ثبت حقوقی رنج می­برد. به عنوان مثال یک استارتاپ ممکن است از نام و دامنه‌­ای استفاده کند که، قبلا مورد استفاده یک شرکت یا استارتاپ یا شرکت یا موسسه دیگری بوده است.

از طرفی دیگر استارتاپ­‌ها، اصولاً زمانی که یک محصول یا تکنولوژی جدید و موثری عرضه می‌­کنند، به مسئله مالکیت معنوی آن توجه کافی نشان نمی­‌دهند. به همین خاطر از لحاظ حقوقی نمی­‌توانند از حق خود در برابر کسانی که کالای آن­ها را کپی می­‌کنند، دفاع نمایند.

 

اما چه راهکارهایی برای جلوگیری از این اشتباهات حقوقی وجود دارد؟

۱- تنظیم تفاهمنامه بنیان‌گذاران۴۲ بین افرادی که استارتاپ را در کنار هم شروع می‌کنند، این قرارداد تعهدات و سهام هر یک از طرفین را مشخص کرده و از بروز مشکلات در آینده جلوگیری می‌کند.

۲- استفاده از قرارداد کار با مدت موقت۴۴، قرارداد کار بازاریابی۷۰ و یا قرارداد مشاوره ۳۹برای شروع همکاری با کارمندان

۳- بعد از انتخاب نام، بنیان‌گذاران استارتاپ می‌توانند نام مورد نظر خود را در سامانه اداره کل مالکیت صنعتی۶۷ جستجو و بررسی کنند.

محمدجعفر نعناکار
مدیر کل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران

مهمترین اشتباه حقوقی استارتاپ‌ها عدم مکتوب سازی توافقات اولیه و تعیین راه حل برای رفع اختلافات درون گروهی است، شاید اگر با اندک تاملی برای تمام جلسات و تصمیمات صورتجلسه تهیه و راه‌های حل اختلافات به صورت روشنی پیش بینی بشه، شاهد رشد بیش از پیش کسب و کارها باشیم