برو به محتوای اصلی

به نظر شما اشتباهات رایج حقوقی استارتاپ‌ها چیست؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در استارتاپ ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

محمدحسین امیری ، مدیرعامل سامانه خدمات حقوقی وینداد

کارآفرینان عموما به علت دانش حقوقی اندک درگیر مشکلات حقوقی و قانونی می‌شوند، این مشکلات و اشتباهات منجر به توقف رشد شرکت‌ها و استارتاپ‌ها می‌شود.

یکی از اشتباهات بنیانگذاران استارتاپ‌ها در ابتدای کار عدم تنظیم یک قرارداد مشخص مابین کسانی که استارتاپ را تأسیس کرده ­اند است، این مسئله در ابتدا، که کسب وکار رونق چندانی ندارد و افراد به صورت دوستانه با هم کار می‌­کنند، اهمیت ندارد. اما زمانی که استارتاپ رشد کرد، ما بین بنیان­گذاران آن، بر سر درصد سهم هر عضو، اختلاف ایجاد می‌شود.

یکی از دیگر از مسائلی که هنگام تداوم فعالیت استارتاپ­‌ها زیاد به چشم می­‌خورد این است که، بین افراد جدیدی که جذب شرکت می­‌شوند و استارتاپ­‌ها، قراردادی بسته نمی­‌شود. از نظر حقوقی، این مسئله هم می‌­تواند به زیان افراد استخدام شده باشد و هم برای استارتاپ­‌ها ایجاد اشکال کند.

اشتباه بعدی که می‌تواند برای استارتاپ‌ها مشکل ایجاد کند بحث انتخاب نام و برند است، گاهی اتفاق می­‌افتد که بعضی از استارتاپ‌­ها از نام و برندی استفاده می‌­کنند که از مسئله ثبت حقوقی رنج می­برد. به عنوان مثال یک استارتاپ ممکن است از نام و دامنه‌­ای استفاده کند که، قبلا مورد استفاده یک شرکت یا استارتاپ یا شرکت یا موسسه دیگری بوده است.

از طرفی دیگر استارتاپ­‌ها، اصولاً زمانی که یک محصول یا تکنولوژی جدید و موثری عرضه می‌­کنند، به مسئله مالکیت معنوی آن توجه کافی نشان نمی­‌دهند. به همین خاطر از لحاظ حقوقی نمی­‌توانند از حق خود در برابر کسانی که کالای آن­ها را کپی می­‌کنند، دفاع نمایند.

 

اما چه راهکارهایی برای جلوگیری از این اشتباهات حقوقی وجود دارد؟

۱- تنظیم تفاهمنامه بنیان‌گذاران۱۷ بین افرادی که استارتاپ را در کنار هم شروع می‌کنند، این قرارداد تعهدات و سهام هر یک از طرفین را مشخص کرده و از بروز مشکلات در آینده جلوگیری می‌کند.

۲- استفاده از قرارداد کار با مدت موقت۱۸، قرارداد کار بازاریابی۱۳ و یا قرارداد مشاوره ۱۴برای شروع همکاری با کارمندان

۳- بعد از انتخاب نام، بنیان‌گذاران استارتاپ می‌توانند نام مورد نظر خود را در سامانه اداره کل مالکیت صنعتی۲۰ جستجو و بررسی کنند.

۳
محمدجعفر نعناکار ، مدیر کل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران

مهمترین اشتباه حقوقی استارتاپ‌ها عدم مکتوب سازی توافقات اولیه و تعیین راه حل برای رفع اختلافات درون گروهی است، شاید اگر با اندک تاملی برای تمام جلسات و تصمیمات صورتجلسه تهیه و راه‌های حل اختلافات به صورت روشنی پیش بینی بشه، شاهد رشد بیش از پیش کسب و کارها باشیم

۱