برو به محتوای اصلی

چه ساختار نیروی انسانی در ایران موجب موفقیت استارتاپ ها میشود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در استارتاپ ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پدرام عطایی ، مشاور سرمایه گذاری خطرپذیر

الف) با توجه به عدم توانایی مالی کسب و کارها در پرداخت نیروی انسانی با تجربه و به طور کلی کمبود این نوع افراد در ایران، ساختار نیروی انسانی باید متشکل از افراد جوان، با مهارت حداقل، ارزان و باانگیزه باشد که معمولا در محیط های دانشگاهی احتمال حضور آنها بالاتر است. یکی از نمونه‌های موفق آن مرکز فناوری و نوآوری سینتک واقع در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین است. 

ب) تنش‌های جاری زندگی روزانه در شهر تهران و هزینه‌های بالای زندگی در این کلان شهر امکان رشد کسب و کارهای نوپا را پایین می‌آورد. توجه شود که اگر در شهر نیویورک و یا بوستون به عنوان دو تا از گرانترین شهرهای آمریکا اکوسیستم استارتاپ راه افتاده است، سیستم حاکم مدل‌های کارآمد راه اندازی کسب و کارهای نوپا را به خوبی فراگرفته است، و همچنین سرمایه گذاران محلی نیز با ساختار مالی مورد نیاز آن شهرها به خوبی آشنا هستند. به طور خلاصه تیم‌های فعال در شهرهای بزرگ ایران به غیر از تهران را باید بیشتر مورد توجه قرار داد. 

ج) برخلاف تصور جاری در تشویق بازگشت ایرانی‌های موفق در خارج از کشور برای راه اندازی استارتاپ‌ها، به نظر نمیرسد مدل مذکور موفقیت آمیز باشد. حضور این افراد نیاز به زیرساخت‌های مالی، حقوقی، نیروی انسانی و غیره دارد. هر چند حضور کوتاه مدت آنها با ارزش خواهد بود، و به مجموعه فعالان اکوسیستم داخلی کمک خواهد کرد ولی در بلند مدت احتمال ماندگاری پایینی خواهد داشت. به عبارت دیگر حضور 1-2 ماه ایرانیان دارای تجربه های جهانی در ایران و همکاری با افراد و شرکت ها میتواند موثر باشد، کمی بیشتر از کارگاه آموزشی و قطعا کمتر از حضور تمام وقت در ایران. تفاوت کیفیت زندگی و کار به حدی است که اگر فردی بتواند در خارج از ایران فعالیت حرفه‌ای جدی داشته باشد متاسفانه در ایران نخواهد ماند، مگر به دلایل بسیار شخصی. 

د) با توجه به هزینه بالا شرکت‌داری در ایران نسبت به ظرفیت بازار ایران تیم‌هایی در ایران موفق میشوند که هزینه‌های ماهیانه بسیار پایینی داشتند باشند. بر خلاف مطالب مطرح شده در زمینه فرصت‌های بازار ایران، نه تنها این بازار جذابیت‌های عنوان شده را ندارد بلکه هزینه‌های پنهان بسیاری در زمینه شرکت‌داری وجود دارد که موفقیت کسب و کار را بسیار شکننده میکند.  

ه) با توجه به وضعیت بازار ایران، کسب و کارها باید تا حد ممکن از فضای تحقیق و توسعه به دور باشند، و سرویس هایی با کمترین نیاز به توسعه را ارائه کنند. به عبارت دیگر کسب و کارها باید با ارائه راه حل های ساده و حداقلی و تمرکز به بازاریابی مسیر خود را دنبال کنند. توجه به این امر موجب جلوگیری از شکل‌دهی تیم های بزرگ مهندسی خواهد شد، و ساختار نیروی انسانی را به سمت گسترش تیم فروش و بازاریابی سوق خواهد داد.   

۱