برو به محتوای اصلی
سوال
ایمان داودیان
مدیر زاویه
۳ سال پیش پرسیده شده

چه استارتاپ هایی در ایران احتمالا موفق میشوند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در استارتاپ ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پدرام عطایی
مشاور سرمایه گذاری خطرپذیر
  • مدل رشد بر اساس ایجاد درآمد (در مقابل نرخ رشد کاربر). طرح هایی که بر اساس مدل رشد کاربر هستند نیاز به سرمایه گذاری های کلان در چند سری میباشند. لذا به غیر از مجموعه هایی مانند ایران اینترنت گروپ که میتواند چندین سری سرمایه گذاری با حجم بالا را گارانتی کند بقیه مجموعه های فعال این توانایی را ندارند لذا محکوم به شکست خواهند بود. توجه شود که هر چقدر کار جلوتر میرود حجم سرمایه های مورد نیاز بالاتر میرود که این امر با مشکلات جدی در ایران مواجه خواهد شد.
  • ارزش پیشنهادی در راستای کسب در آمد، ایجاد شغل، و یا کاهش مصرف توسط ذینفعان. با توجه به قدرت اقتصادی پایین خانواده های ایرانی و نرخ پایین پذیرش فناوری‌های نو طرح هایی موفق خواهند شد که به نوعی ایجاد اشتغال و یا کاهش هزینه های روزمره زندگی را به دنبال داشته باشند. و گرنه ایجاد رفاه بیشتر دغدغه بخش بسیار کوچکی از جامعه است، که نمیتواند به رشد استارتاپ کمک چندانی کند.
  • مشتریان احتمالی همه اقشار جامعه (در مقابل طبقه متوسط). با ضعیف شدن طبقه متوسط در ایران و کاهش تعداد و تاثیرگذاری آنها بسیاری از قواعد اجتماعی و همچنین قواعد کسب و کاری در کشور تغییر کرده است. به نظر میرسد در حال حاضر دو نوع کسب و کار احتمال موفقیت بالایی خواهند داشت اول آنهایی که سرویس ها و کالاهای لوکس به قشر متمول ارائه میکنند و دوم آنهایی که سرویس هایی که برای همه اقشار یعنی ضعیف، متوسط، و متمول مناسب باشد. توجه شود که یک نوع کالا احتمالا نمیتواند پاسخگوی نیاز همه اقشار جامعه باشد، ولی یک نوع سرویس میتواند مخاطبان بسیار گسترده ای داشته باشد.
  • مشتریان احتمالی مردم (در مقابل واحدهای اقتصادی کوچک و بزرگ) با توجه به مشکلات اقتصادی حاکم به جامعه ایران، واحدهای اقتصادی به شدت دچار مشکلات مالی هستند، و به ندرت میتوانند قراردادهای جدیدی ببندند، و یا خریدهای جدیدی انجام دهند. با این وجود مردم عادی با اینکه با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم میکنند با این حال راحت تر میتوانند دخل و خرج خود را مدیریت کنند.
  • در راستای حل مشکلات واقعی، روزانه، و ملموس مردم (در مقابل بازارسازی) ایران کشور در حال توسعه ای است، و بسیاری از کالاها و سرویس هایی که در کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار میگیرند با مشکلات روزمره مردم در ایران متناسب نیست. بنابراین سرویس هایی میتوانند در ایران موفق شوند که واقعا درمانی برای این مشکلات باشند. نمونه آن نیز سرویس های پرداختی که در ایران رواج پیدا کرده است به هیچ عنوان در بازارهای کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار نمیگیرد.
  • حجم کل بازار روزانه بیشتر از 1 میلیارد تومان (در مقابل بازارهای خرد) با توجه به وضعیت نابسامان شهرنشینی در تهران، و نبود امکانات گسترده و منظم در شهر، و به علت بسیاری موارد دیگر پیدا کردن بازارهایی با حجم بازار 1 میلیارد تومان در روز کار سختی نیست. توجه شود که حجم بازار حمل و نقل شخصی (و نه عمومی) در تهران از 10 میلیارد تومان بیشتر است. این حجم بالای روزانه بازار احتمال موفقیت را بسیار بالا میبرد.
  • حداقل توسعه فناوری با تمرکز بر بازاریابی و جذب مشتری. مصرف کننده ایرانی به مانند هر کشور در حال توسعه دیگری سطح پذیرش فناوری پایینتری نسبت به مشابه خود در کشورهای توسعه یافته دارد. بنابراین سرویس های ارائه شده به آن نیازی به فناوری های پیچیده ندارد، و حتی پیچیدگی فناوری موجب دفع مشتری خواهد شد. لذا طرح هایی که با حداقل فناوری و با تمرکز به جذب مشتری در بازار فعالیت میکنند احتمال موفقیت بالایی خواهند داشت.
پوریا دارنی همدانی
دکترای کارآفرینی از دانشگاه اراسموس

جواب پدرام جان بسیار جامع بود و نکات خیلی خوبی رو مطرح میکنه. از بیرون اکوسیستم میشه گفت استارت آپ‌هایی احتمال موفقیت دارند که نیازهای بلافاصله و فوری افراد یا کسب و کارها رو تامین میکنند. شرط دوم اینکه این نیازها رو با transaction costs کمتر از آلترناتیوشون انجام میدهند یعنی مثلا هزینه‌های جستجو و قرارداد را پایین میاورند. از این منظر موفقیت اسنپ، مامان پز و دیوار قابل درک است چون نیازهای اصلی افراد است مثل تاکسی و فروش لوازم دست دو و به شکل بسیار راحتتر و کم هزینه‌تر از بقیه رقبا مثل آژانس و سمساری انرا انجام میدهند.