برو به محتوای اصلی

تفاوت شتاب‌دهنده با مرکز رشد چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در استارتاپ ایران می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حسن فراهانی

تشابه مرکز رشد (incubator) و شتابدهنده (accelerator) در هدفشون برای رشد استارتاپ، اطمینان از پذیرش بازار و نشون دادن فرصت سرمایه گذاری موجود به سرمایه گذارهاست. این تشابه باعث شده این دو مفهوم خیلی وقتها به جای هم به کار برن.

 

تفاوت اصلی مرکز رشد و شتابدهنده در stageیه که استارتاپها رو میپذیرن. مراکز رشد معمولا روی ایده‌ها کار میکنن درحالیکه شتابدهنده‌ها روی استارتاپهایی که محصولشون آمادست برای حضور موثرتر در بازار، رسیدن به بیزنس مدل ایده آل و ایجاد روابط با سرمایه گذاران و افراد موثر در صنعت کار میکنن. 

حضور در مرکز رشد معمولا برای زمان طولانی امکانپذیره و یکی دو سال حضور دور از انتظار نیست. دوام استارتاپ اولویت مرکز رشد و سرعت پیشرفت استارتاپ اولویت شتابدهنده‌ست. شتابدهنده‌ها در دنیا معمولا در طول ۳ تا ۴ ماه مقدار مختصری سرمایه، حجم عظیمی منتور (منتور واقعی: متخصص، مرتبط، تاثیرگذار) و روابط در اختیارتون میذارن. فرصت ارائه به سرمایه گذار معمولا بخش جدانشدنی شتابدهنده هاست.

مراکز رشد معمولا سرمایه نقدی تزریق نمیکنن و طلب سهام شرکت هم نخواهند داشت. ارائه حمایتهای مالی دور از انتظار نیست ولی بطور کلی هدف مرکز رشد حمایت از کامیونیتی‌های خاص (مثلا دانشجوهای یک دانشگاه یا جوانان یک شهره) و با پشتوانه دولت یا دانشگاه‌ها فعالیت میکنن.

اگر انتظار رشد خیلی سریع و بازار هدف گسترده ندارید، مراکز رشد محیط مناسبی براتون خواهند بود. همچنین توصیه میشه در مرحله‌ی ایده سراغ شتابدهنده‌ها نرید

۳